15.2 bzip2

bzip2(1) jest alternatywnym programem kompresującym instalowanym w Slackware Linux. Używa odmiennego od gzip algorytmu kompresji. Główną zaletą bzip2 jest rozmiar skompresowanego pliku. bzip2 prawie zawsze kompresuje lepiej niż gzip. W niektórych przypadkach daje to niesamowicie małe pliki. Moze to być ogromna zaleta dla osób uźywających połączeń modemowych. Pamietaj także że kiedy pobierasz plik z publicznego ftp kultura internetowa (netykieta) zobowiazuje do pobierania pliku .bz2 zamiast .gz, jako oznakę zrozumienia dla hojności osób utrzymujących hosting na serwerze.

Wadą bzip2 jest to że zajmuje więcej zasobów CPU niż gzip. Oznacza to, że bzippowanie pliku generalnie zabiera więcej i zużywa wiecej CUP niż gzippowanie tego samego pliku. Kiedy rozważasz którego programu kompresujacego użyć, musisz zrównoważyć prędkość z poziomem kompresji i wybrać to co będzie ważniejsze.

Używanie bzip2 jest niemalże identyczne z użyciem gzip, więc nie poświecimy wiele czasu na omawianiu tego. Podobnie jak gunzip, bunzip2 jest identyczny do bzip2 -d. Podstawowa różnica w praktycznym użyciu jest to że bzip2 używa rozszerzenia .bz2.

% bzip2 filename
% bunzip2 filename.bz2
% bzip2 -9 filename
Grenlandia 2012