Rozdział 15 Pliki archiwów

Spis treści
15.1 gzip
15.2 bzip2
15.3 tar
15.4 zip

15.1 gzip

gzip(1) jest programem kompresującym GNU. Kompresuje pojedyncze pliki. Podstawowe użycie jest następujace: bierze pojedyńczy plik i kompresuje go:

% gzip filename

Wynikowy plik będzie nosić nazwę filename.gz i zazwyczaj będzie mniejszy niż plik wejściowy. Zauważ że filename.gz zastąpi filename. Oznacza to że filename przestanie istnieć, pomimo że gzippowana kopia pozostanie. Zwykły tekst kompresuje się bardzo ładnie, podczas gdy obrazy jpeg, mp3, i inne podobne pliki nie skompresują się zbytnio ponieważ już są skompresowane. Podstawowe użycie jest wynikiem pomiędzy końcowym rozmiarem pliku a czasem kompresji. Maksymalną kompresję można osiagnąć przez:

% gzip -9 filename

Zajmie to więcej czasu ale wynik będzie tak mały jak tylko pozwala na to gzip. Używając mniejszych wartości jako opcji spowoduje szybszą kompresje, ale mniejszy poziom kompresji.

Dekompresje pliku gzipped można przeprowadzić dwoma poleceniami, które w rzeczywistości są tym samym programem. gzip rozpakuje każdy plik z rozpoznawalnym rozszerzeniem. Rozszerzenie to może być jednym z: .gz, -gz, .z, -z, .Z, lub-Z. Pierwsza metoda to wywolanie gunzip(1) na pliku, na przykład:

% gunzip filename.gz

Pozostawi to rozpakowaną wersję pliku wejściowego w bieżącym katalogu i rozszerzenie .gz zosatnie usunięte z nazwy pliku. gunzip jest tak naprawdę częścią gzip i jest identyczny do gzip -d. Jak naprzykład gzip jest często nazywane gunzip, jako nazwa która lepiej brzmi. :^)

Grenlandia 2012