13.8 Przeglądarki

Pierwszą rzeczą jaka nasuwa się na myśl kiedy słyszy się słowo Internet jest “surfowanie po necie”, albo też przeglądanie stron internetowych używając do tego przeglądarek internetowych. Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowana usługa Internetu przez przeciętnego użytkownika.

Slackware dostarcza zarówno popularne graficzne przeglądarki internetowe w katalogu “XAP”, jak też przeglądarki tekstowe w katalogu “N”. Przyjrzymy się po krótce najczęściej stosowanym opcjom poniżej.

13.8.1 lynx

lynx(1) jest tekstową przeglądarką. Jest to szybka metoda wyszukania czegoś w Internecie. Czasem grafika niepotrzebnie przeszkadza jeśli wiesz czego szukasz.

Aby uruchomić lynx, po prostu wpisz w konsoli: lynx.

% lynx

Rysunek 13-5. Domyślna strona startowa lynx'a

Możesz podać stronę, którą ma na starcie otworzyć lynx:

% lynx http://www.slackware.com

lynx wyświetla klawisze komend wraz z ich funkcją na dole ekranu. Strzałki w górę i w dół służą do poruszania się po dokumencie, Enter uruchamia podświetlony link natomiast strzałka w lewo wraca do poprzedniej strony. Naciśnięcie d ściągnie na dysk aktualnie podświetlony plik. Komenda g wyświetla dialog Idź, w którym możesz podać URL do wyświetlenia.

Jest wiele innych komend w programie lynx. Możesz sięgnąć po strony manuala, lub też wcisnąć h aby uzyskać ekran pomocy lynxa na którym znajdziesz dodatkowe informacje.

13.8.2 links

Tak jak lynx, links jest tekstową przeglądarką, gdzie cała nawigacja odbywa się z klawiatury. Aczkolwiek, kiedy naciśniesz klawisz Esc, uaktywni się bardzo wygodne menu na górze ekranu. To gwarantuje łatwość użycia, bez konieczności nauki wszystkich skrótów klawiszowch. Ludzie nie używający na co dzień przeglądarek tekstowych docenią tę opcję.

links wydaje się mieć lepszą obsługę ramek i tabel w porównaniu z lynx.

Rysunek 13-6. Links z otwartym menu plik

13.8.3 wget

wget(1) jest narzędziem linii poleceń które ściąga pliki z danego URL. Chociaż nie jest właściwą przeglądarką, wget jest przede wszystkim używany do skopiowania całości lub części strony do przeglądania offline, albo do szybkiego ściągania pojedyńczych plików z serwerów HTTP lub FTP. Podstawowa składnia to:

% wget <url>

Możesz także podać opcje. Np. poniższa komenda ściągnie stronę Slackware:

% wget --recursive http://www.slackware.com

wget stworzy katalog www.slackware.com i tam zapisze pliki, tak jak jest to na stronie.

wget może też ściągać pliki z FTP; po prostu podaj adres FTP zamiast HTTP.

% wget ftp://ftp.gnu.org/gnu/wget/wget-1.8.2.tar.gz
--12:18:16--  ftp://ftp.gnu.org/gnu/wget/wget-1.8.2.tar.gz
           => `wget-1.8.2.tar.gz'
Resolving ftp.gnu.org... done.
Connecting to ftp.gnu.org[199.232.41.7]:21... connected.
Logging in as anonymous ... Logged in!
==> SYST ... done.   ==> PWD ... done.
==> TYPE I ... done. ==> CWD /gnu/wget ... done.
==> PORT ... done.   ==> RETR wget-1.8.2.tar.gz ... done.
Length: 1,154,648 (unauthoritative)

100%[==================================>] 1,154,648     209.55K/s    ETA 00:00

12:18:23 (209.55KB/s) - `wget-1.8.2.tar.gz' saved [1154648]

wget posiada wiele innych opcji, które czynią z niego dobry program do specyficznych skryptów (mirroring stron itp.). Na stronie manuala znajdziesz dodatkowe informacje.

Grenlandia 2012