Rozdział 13 Podstawowe komendy sieciowe

Spis treści
13.1 ping
13.2 traceroute
13.3 Narzędzia DNS
13.4 finger
13.5 telnet
13.6 SSH (ang. The Secure shell)
13.7 email
13.8 Przeglądarki
13.9 Klienci FTP
13.10 Rozmowa z innymi ludźmi

Sieć składa się z połączonych ze sobą komputerów. Może być prosta w postaci kilku maszyn połączonych kablem w twoim domu czy biurze, a może też to być skomplikowana, rozległa sieć akademicka. Siecią jest też Internet. Kiedy twój komputer jest częścią sieci, masz dostęp do jej systemów bezpośrednio, lub poprzez specjalne usługi jak np. poczta elektroniczna czy strony www.

Jest sporo różnych programów sieciowych, których możesz używać. Niektóre z nich są przydatne do diagnostyki - aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Inne (jak na przykład klienci poczty e-mail czy przeglądarki internetowe) są przydatne do wykonywania pracy i bycia w kontakcie z innymi osobami.

13.1 ping

ping(8) wysyła pakiet ICMP ECHO_REQUEST do wybranego hosta. Jeśli host odpowie, otrzymasz pakiet ICMP spowrotem. Brzmi groźnie? Po prostu możesz uruchomić “ping” dla danego adresu IP aby sprawdzić, czy dana maszyna działa. Jeśli nie ma odpowiedzi to znaczy, że coś jest nie tak. Oto przykładowa rozmowa pomiędzy dwoma użytkownikami Linuksa:

Użytkownik A: Loki jest znowu wyłączony.
Użytkownik B: Jesteś pewien?
Użytkownik A: Tak, próbowałem go pingować, ale nie odpowiada.

To właśnie takie przypadki sprawiają, że ping jest od czasu do czasu użyteczną komendą. Pozwala ona na szybkie sprawdzenie czy dana maszyna jest włączona i podłączona do sieci. Podstawowa składnia to:

% ping www.slackware.com

Jest oczywiście wiele innych opcji. Sprawdź stronę manuala ping(1) aby uzyskać więcej informacji.

Grenlandia 2012