2.2 Pomoc Online

Dodatkiem do dokumentacji dostarczanej i instalowanej wraz z systemem, jest rozległa baza zasobów sieciowych dostępnych dla Ciebie do nauki.

2.2.1 Oficjalna witryna web i forum pomocy

Oficjalna strona Slackware

Oficjalna witryna slackware jest czasami zdezakutalizowana, ale ciągle zawiera najświeższe wiadomości o ostatniej wersji systemu. Utrzymywanie forum zaczynało być zbyt pracochłonne, więc Pat zamknął je. Starą jego wersję wraz z możliwością przeszukiwania archiwum można znaleźć pod adresem http: http://www.userlocal.com/phorum/.

Po tym jak zamknięto forum na http://slackware.com, kilka innych witryn zaproponowało wsparcie dla Slackware. Po dokładnym przemyslaniu Pat wybrał www.linuxquestions.org jako oficjalne forum Slackware Linux.

2.2.2 Wsparcie poprzez E-mail

Każdy kto zakupi oficjalną wersje CD jest upoważniony do darmowego wsparcia poprzez email w dziedzinie instalacji systemu. Mówi się, miej to na uwadze, że my, developerzy(i większość uztykowników) Slackware należymy do “starej szkoły”. Oznacza to, że preferujemy pomagać tym którzy są szczerze zainteresowani i chętni pomagać sobie nawzajem w przyszłości. Zawsze robimy co w naszej mocy by pomóc każdemu, kto napisze do nas z pytaniem o wsparcie. Jednakże proszę sparwdz dokumentację i zasoby internetu (szczególnie FAQ i fora wymienione poniżej) przed napisaniem do nas. Możesz w ten sposób uzyskać szybszą odpowiedź. Dzięki temu będziemy mogli szybciej udzielić pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują.

Adres email wsparcia technicznego to: support@slackware.com. Pozostałe adresy email i kontakty są wyszczególnione na stronie.

2.2.2.1 Lista mailingowa projektu Slackware Linux

Posiadamy kilka list mailingowych dostępnych w formie kompendium i forów. Oto jak z nich korzystać.

Aby zapisać się na listę, napisz:

majordomo@slackware.com

z wyrażeniem “subscirbe [nazwa listy]” w treści wiadomośći. Nazwy list podane są niżej.

Archiwum listy mailingowej można znaleźć na stronie Slackware:

http://slackware.com/lists/archive/

slackware-announce

Lista slackware-announce służy do ogłaszania informacji o nowych wersjach, głównych aktualizacjach .

slackware-security

Lista slackware-security używana jest do ogłaszeń dotyczących zagadnień bezpieczeństwa. Informacje o exploitach lub innych wrażliwych kwestiach dotyczących bezpośrednio systemu będą natychmiast publikowane na liście.

Listy te dostepne są także w formie kompendiów(wydań). Oznacza to że dostaniesz jedną skondensowaną wiadomość dziennie zamiast kilku. Od czasu gdy lista nie umożliwia użytkownikom pisania nowych postów i cechuje się małym ruchem, większość użytkowników wybiera właśnie formę kompendium. Nadal są one dostępne. By je otrzymywać zapisz się na slackware-announce-digest lub slackware-security-digest.

2.2.3 Nieoficjlane witryny i fora internetowe

2.2.3.1 Witryny

Google

Mistrz wśród wyszukiwarek. Pozwala dotrzeć szybko do samego jądra interesującego zagadnienia. Nie ma sobie równych.

Google:Linux

szukanie ukierunkowane na Linuksa

Google:BSD

Szukanie ukierunkowane na BSD. Slackware jest typowym systemem uniksopodobnym. Prawie 100% informacji na temat Uniksa odnosi się również do Slacka. Niejednokrotnie przeszukiwanie ukierunkowane na BSD owocuje w znajdowaniu informacji bardzo “technicznej”.

Google:Groups

Przeszukiwanie niezliczonych ilościach wiadomości pochodzących z grup dyskusyjnych.

http://userlocal.com

Wirtualna skarbnica wiedzy, dobre porady doświadczonych użytkowników i ciekawe artykuły. Często pierwsze miejsce gdzie usłyszysz o nowych rozwiązaniach w świecie Slackware.

2.2.3.2 Zasoby www

linuxquestions.org

Oficjanlnie forum internetowe dla użytkowników Slackware.

LinuxISO.org Slackware Forum

“Miejsce gdzie można pobranć i uzyskać pomoc nt. Linuksa.”

alt.os.linux.slackware FAQ

Kolejne FAQ

2.2.3.3 Grupy dyskusyjne (NNTP)

Usnet(grupy dyskusyjne) był przez długi czas miejscem spotkań geeków gdzie nawzajem sobie pomagali. Jest kilka grup poświęconych Slackware. Spotyka się tam osoby z pokaźną wiedzą.

alt.os.linux.slackware

alt.os.linux.slackware, lepiej znane jako aols (nie związne z AOL®!) jest jednym z bardziej aktywnych miejsc gdzie można znaleźć pomoc techniczną nt. Slacka. Jak na każdej grupie usnetowej, znajdują się tam również niemili goście (trole). Mogą oni uprzykrzać życie ciągłymi kłotniami. Nauka ignorowania troli i rozpoznawnia naprawde pomocnych osób jest kluczem do większości tego typu zasobów.

Grenlandia 2012