Rozdział 3 Instalacja

Spis treści
3.1 Pozyskiwanie Slackware
3.2 Wymagania Systemowe
3.3 Partycjonowanie
3.4 Program setup

Przed rozpoczęciem używania Slackware Linux, należy pozyskać go i zainstalować. Pozyskanie Slackware jest proste - wystarczy zakupić go lub ściągnąć z internetu (za darmo). Instalacja również jest łatwa, o ile posiadasz podstawową wiedzę o swoim komputerze oraz chcesz nauczyć się kilku nowych rzeczy. Sama instalacja jest procesem przeprowadzanym krok po kroku, dzięki czemu będziesz mógł szybko przejść do użytkowania systemu. Tak naprawdę instalacja Slackware jest najkrótszą spośród wszystkich instalacji “pełnych” dystrybucji Linuksa.

3.1 Pozyskiwanie Slackware

3.1.1 Oficjalny Zestaw płyt CD Box

Oficjalny zestaw Slackware Linux CD dostępny jest od Slackware, Inc. Zestaw CD składa się z 4 dysków CD. Pierwszy zawiera całe oprogramowanie potrzebne do instalacji podstawowego serwera oraz systemu X Window. Druga płyta jest typu “live cd” - jest to bootowalna płytka, która tymczasowo instaluje się do RAM'u i pozwala na odzyskanie danych bądź systemu. Zawiera ona również kilka pakietów takich jak środowiska KDE czy GNOME. Do tego krążka jest też załączonych kilka innych ciekawych rzeczy: patrz katalog “extra”). Trzecia i czwarta płyta zawiera kod źródłowy wszystkiego związanego ze Slackware, między innymi kod źródłowy tej książki.

Można również kupić pudełko z zestawem zawierającym 4 płyty i kopię tej książki jak również wiele innych rzeczy związanych ze Slackware, by móc dumnie pokazać je światu. Realizowane są również zamówienia po obniżonych kosztach.

Polecana metoda zakupu Slackware to sklep internetowy.

http://store.slackware.com

Możesz również zadzwonić lub napisać e-mail by złożyć zamówienie.

Tabela 3-1. Slackware Linux, Inc. Informacja kontaktowa

Metoda Szczegóły kontaktu
Telefon 1-(925) 674-0783
Strona web http://store.slackware.com
Email orders@slackware.com
Poczta 1164 Claremont Drive, Brentwood, CA 94513

3.1.2 Poprzez internet

Slackware Linux jest również darmowo dostępny poprzez Internet. Możesz przesłać (e-mailem) swoje pytania, lecz pierwszeństwo w uzyskaniu odpowiedzi mają osoby, które kupiły oficjalny Zestaw Slackware CD. Dostajemy dużo e-maili, a nasz czas jest raczej ograniczony. Przed wysłanieniem pytania rozważ przeczytanie Rozdział 2pomocy.

Oficjalna strona Projektu Slackware Linux znajduje się pod adresem:

http://www.slackware.com/

Lokalizacja głównego serwera FTP Slackware Linux:

ftp://ftp.slackware.com/pub/slackware/

Miej na uwadze, że pomimo tego iż nasz serwer dostępny jest dla każdego, nie dysponujemy nieograniczoną przepustowością. Proszę, rozważ użycie serwera (mirrora) znajdującego się blisko ciebie. Niepełna lista serwerów (mirrorów) znajduje się na stronie: http://www.slackware.com/getslack.

Grenlandia 2012