13.4 finger

finger(1) wyświetli informację o danym użytkowniku. Podajesz tej komendzie nazwę użytkownika bądź jego e-mail a ona połączy się z odpowiednim serwerem i zwróci nazwę użytkownika, biuro, numer telefonu i inne informacje. Oto przykład:

% finger johnc@idsoftware.com

finger potrafi wydobyć nazwę użytkownika, status poczty, numery telefonów, oraz pliki określane jako “dot plan” i “dot project”. Oczywiście zwrócona informacja różni się w zależności od użytego serwera finger. Ten dostarczony wraz ze Slackware domyślnie zwraca następujące informacje:

Pierwsze cztery pozycje z powyższej listy mogą zostać zmodyfikowane komendą chfn. Zapisuje ona te wartości w pliku /etc/passwd. Aby zmienić informację w twoim pliku .plan lub .project, po prostu otwórz je w swoim ulubionym edytorze tekstowym. Muszą się znajdować w twoim katalogu domowym i musza być nazwane .plan oraz .project.

Wielu użytkowników wykonuje finger swojego konta z obcej maszyny aby sprawdzić szybko czy nie ma nowej poczty. Można też w ten sposób sprawdzić plan czy projekt użytkownika.

Jak wiele komend, finger posiada opcje. Sprawdź stronę manuala aby dowiedzieć się o opcjach które mogą się tobie przydać.

Grenlandia 2012