13.5 telnet

Ktoś kiedyś powiedział, że telnet(1) jest najfajniejszą rzeczą jaką kiedykolwiek widział w komputerach. Możliwość zdalnego zalogowania się i pracy na innym komputerze to coś, co wyróżnia Unix'a i unixopodobne systemy operacyjne od innych systemów.

telnet umożliwia ci zalogowanie się do komputera tak, jakbyś siedział przy terminalu. Kiedy twój login i hasło zostaną zweryfikowane, wyświetlony zostanie znak zachęty (ang. shell prompt). Od teraz możesz robić wszystko, na co pozwala konsola tekstowa. Pisać emaile, czytać grupy newsowe, porządkować pliki, etc. Jeśli pracujesz w Xach i połączysz się przez telnet do innego komputera, możesz wykonywać programy Xów na zdalnej maszynie wyświetlając je na własnym komputerze.

Aby zalogować się na zdalnej maszynie, użyj następującej składni:

% telnet <hostname>

Jeśli host odpowie, otrzymasz ekran logowania. Podaj swój login i hasło. To wszystko. Teraz jesteś w powłoce (ang. shell). Aby zakończyć sesję telnetu, użyj komendy exit względnie logout

Warning

telnet nie szyfruje przesyłanych informacji. Wszystko, włącznie z hasłami jest wysyłane jako zwykły tekst. Nie poleca się używania komendy telnet w Internecie. Zamiast niego rozważ użycie Secure Shell. Szyfruje ona wszystko co wysyła i jest dostępna za darmo.

13.5.1 Inne użycie telnetu

Jako że przekonaliśmy cię do nieużywania protokołu telnet do logowania się na zdalną maszynę, pokażemy kilka innych, użytecznych sposobów użycia komendy telnet.

Możesz np. użyć telnet do połączenia się z hostem na konkretnym porcie.

% telnet <host> [port]

To może być przydatne jeśli potrzebujesz szybko sprawdzić konkretną usługę, mając pełną kontrolę nad komendami i chcąc zobaczyć co konkretnie się dzieje. Możesz tą drogą interaktywnie testować bądź używać serwera SMTP, POP3, HTTP, itp.

Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć, jak wykonać telnet na serwer HTTP na port 80 i zdobyć z niego kilka podstawowych informacji.

Figure 13-1. Telnetowanie do serwera HTTP

% telnet store.slackware.com 80
Trying 69.50.233.153...
Connected to store.slackware.com.
Escape character is '^]'.
HEAD / HTTP/1.0

HTTP/1.1 200 OK
Date: Mon, 25 Apr 2005 20:47:01 GMT
Server: Apache/1.3.33 (Unix) mod_ssl/2.8.22 OpenSSL/0.9.7d
Last-Modified: Fri, 18 Apr 2003 10:58:54 GMT
ETag: "193424-c0-3e9fda6e"
Accept-Ranges: bytes
Content-Length: 192
Connection: close
Content-Type: text/html

Connection closed by foreign host.
%

Możesz zrobić to samo dla innych czysto tekstowych protokołów, o ile wiesz z jakim portem należy się połączyć i jakie są ich komendy.

Grenlandia 2012