3.3 Partycjonowanie

Po uruchomieniu komputera z preferowanego nośnika, należy podzielić dysk twardy na partycje. Partycja dyskowa jest to miejsce gdzie system plików Linuksa będzie utworzony i gdzie Slackware będzie zainstalowany. Rekomendujemy utworzenie co najmniej dwóch partycji: jedna dla głównego (root) systemu plików(/) i druga dla wymiany (swap space).

Po załadowaniu root disku zostaniesz zapytany o login. Zaloguj się jako root (nie ma hasła). W powłoce uruchom cfdisk(8) lub fdisk(8). Program cfdisk(8) dostarcza bardziej przyjaznego dla użytkownika interfejsu niż fdisk, ale brakuje mu pewnej funkcjonalności. Poniżej wyjaśniamy pokrótce użycie programu fdisk.

Uruchom fdisk dla twojego dysku twardego. W Linuksie nie ma liter dla określenia urządzeń, każde za to jest reprezentowane przez plik. Pierwszy dysk IDE (primary master) to /dev/hda, drugi (primary slave) to /dev/hdb itd. Dyski SCSI oznaczane są analogicznie ale w formie /dev/sdX. Należy uruchomić zatem fdisk i przekazać mu jako parametr żądany dysk.

# fdisk /dev/hda

Jak każdy dobry program Uniksowy, fdisk oferuje linię poleceń (chciałoby się dostać to menu, he?). Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest sprawdzenie aktualnych partycji. Wykonujemy to poprzez wpisanie p do linii poleceń programu fdisk:

Command (m for help): p

To wyświetli całą masę informacji o twoich aktualnych partycjach. Większość ludzi wybiera urządzenie, na którym będzie instalować system, zaś następnie usuwa wszystkie istniejące na nim partycje by utworzyć miejsce dla partycji Linuksowych.

Warning

WAŻNE: ZACHOWAJ DANE KTÓRYCH NIE CHCESZ STRACIĆ, ZANIM USUNIESZ PARTYCJĘ NA KTÓREJ SIĘ ONE ZNAJDUJĄ.

Nie ma prostej metody by odzyskać dane po usunięciu partycji, więc przed manipulacjami związanymi z partycjami twórz kopie bezpieczeństwa.

Przyglądając się tablicy partycji zobaczyć można następujące informacje: rozmiar partycji oraz jej typ. Jest tam też więcej rzeczy, ale nie martw się tym teraz. Zamierzamy usunąć wszystkie partycje na tym dysku, by utworzyć Linuksowe. Wywołujemy polecenie d by tego dokonać:

Command (m for help): d
Partition number (1-4): 1

Proces ten powinien być powtarzany dla każdej partycji. Po dokonaniu tego jesteśmy gotowi do utworzenia partycji Linuksowych. Zdecydowaliśmy się utworzyć jedną partycję dla głównego (root) systemu plików i jedną przeznaczoną do wymiany (swap). Nie jest istotne, że partycjonowanie jest tematem wojen oraz, że większość użytkowników wyjawi ci 'jedyny i najlepszy' sposób podzielenia dysku na partycje. Nasza rada to utworzenie dwóch partycji na początek. Jedną dla głównego systemu plików / i jedną dla wymiany. Później nauczysz się partycjonować dysk tak, aby dopasować go do swojego systemu.

Ja używam dwóch podstawowych schematów partycjonowania. Pierwszy jest dla komputera domowego. Tworzę 4 partycje, /, /home, /usr/local, oraz swap. To pozwala mi na przeinstalowanie lub upgrade'owanie całego systemu znajdującego sie pod / bez wyrzucania wszystkich plików z danymi (/home) i skopiowanymi przeze mnie aplikacjami (/usr/local). Dla serwerów często zamiast partycji dla /usr/local tworzę ją dla /var. Wiele różnych serwerów przechowuje informacje na tej partycji, a trzymanie ich oddzielnie od / przynosi pewne korzyści związane z wydajnością. Jak na razie przyjmujemy, że mamy dwie partycje: / oraz swap (wymiany).

Teraz utwórzmy partycję poleceniem n :

Command (m for help): n
Command action
   e   extended
   p   primary partition (1-4)
p
Partition number (1-4):1
First cylinder (0-1060, default 0):0
 Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (0-1060, default 1060):+64M

Musisz się upewnić, że tworzysz partycje podstawowe (primary partition). Pierwsza z nich będzie partycją wymiany. Mówimy fdisk'owi by utworzył partycję numer 1 jako partycję podstawową (primary partition). Początek partycji ustawiany na cylinder 0, a dla ostatniego cylindra wpisujemy +64M. Spowoduje to utworzenie 64 megabajtowej partycji wymiany. (Rozmiar tej partycji zależy głównie od ilości pamięci RAM jaką dysponujesz. Ogólnie rozsądnie jest przyjąć podwojoną ilość pamięci RAM jako rozmiar partycji wymiany). Następnym krokiem jest utworzenie partycji podstawowej numer 2, rozpoczynającej się na pierwszym dostępnym cylindrze i zajmującą całą dostępną przestrzeń dyskową.

Command (m for help):n
Command action
   e   extended
   p   primary partition (1-4)
p
Partition number (1-4):2
First cylinder (124-1060, default 124):124
Last cylinder or +size or +sizeM or +sizeK (124-1060, default 1060):1060

Już prawie skończyliśmy. Musimy zmienić typ pierwszej partycji na 82 (Linux swap). Wpisz t by zmienić typ, wybierz pierwszą partycję, oraz wpisz 82. Przed zapisaniem zmian na dysku powinieneś spojrzeć na nową tablicę partycji po raz ostatni. Użyj polecenia p w fdisk, by wyświetlić tablicę partycji. Jeżeli wszystko wygląda dobrze, wpisz w, by zapisac zmiany na dysk oraz wyjść z programu.

Grenlandia 2012