System operacyjny Slackware Linux to potężna platforma dla komputerów z procesorami o architekturze intelowskiej. Został zaprojektowany, by być stabilny, bezpieczny oraz funkcjonalny zarówno w roli serwera, jak i system do użytku domowego.
Książka ta została napisana, by pomóc ci rozpocząć pracę z systemem Slackware Linux. Jej celem nie jest odkrycie każdego najdrobniejszego aspektu tej dystrybucji; skupia się raczej na pokazaniu tego, do czego jest zdolna oraz przekazaniu ci podstawowej wiedzy o systemie.
Mamy nadzieję, iż w trakcie zbierania doświadczeń w swojej pracy ze Slackware uznasz tę książkę jako przydatny podręcznik. Wierzymy także, że nie omieszkasz pożyczyć jej swoim przyjaciołom, gdy ci przyjdą dowiedzieć się od ciebie czegoś na temat tego świetnego Linuksa, którego używasz.
Oczywiście książka ta nie jest pierwszej klasy powieścią, niemniej jednak staraliśmy się uczynić ją jak najbardziej interesującą. Trochę szczęścia i dostaniemy propozycję nakręcenia filmu :) Oczywiście, przede wszystkim jednak mamy nadzieję, że będzie ona dobrym pomocnikiem w nauce i okaże się przydatna.
No więc, przedstawienie czas zacząć.
Drugie wydanie jest owocem lat ciężkiej pracy ofiarnych członków Slackware Documentation Project. Oto najważniejsze zmiany w bieżącej edycji:
Rozdział 3, Instalacja, została uzupełniona nowymi screenshot'ami instalatorów oraz odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w instalacji z dyskietek oraz CD.
Rozdział 4, Konfiguracja systemu, została uaktualniona o informacje na temat nowych jąder Linuksa z serii 2.6.x.
Rozdział 5, Konfiguracja sieci, została rozszerzona o więcej wyjaśnień odnośnie Samby, NFS oraz DHCP. Dodano też sekcję o sieciach bezprzewodowych. Rozdział ten skupia się teraz przede wszystkim na głównych zmianach w obsłudze sieci przez Slackware.
Rozdział 6, System X Window, został całkowicie przepisany na nowo, by opisać menedżery bazujące na Xorg. Zawarty jest tu także opis graficznego menedżera logowania xdm.
Rozdział 13, Podstawowe Polecenia Sieciowe, został rozszerzony o informacje na temat dodatkowych narzędzi sieciowych.
Rozdział 14, Bezpieczeństwo, to całkiem nowy rozdział w tej edycji. Opisuje, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w Slackware Linux.
Rozdział 17, Emacs, kolejny nowy rozdział w tej edycji. Opisuje sposób używania Emacsa, potężnego edytora dla Uniksów.
Rozdział 18, Zarządzanie Pakietami, został powiększony o informacje na temat skryptów SlackBuild.
Poza wymienionymi, jest jeszcze cała masa innych zmian, drobnych i tych większych, które musiały się pojawić w związku z rozwojem Slackware.
Dostarcza wstępnych informacji o Linuksie, o dystrybucji Slackware, oraz o ruchach Open Source i Free Software.
Opisuje pomoc dostępną w Slackware oraz w sieci.
Krok po kroku opisuje proces instalacji, dodatkowo prezentując screenshoty dla zilustrowania całego procesu.
Opisuje najważniejsze pliki konfiguracyjne oraz odkrywa, w jaki sposób przeprowadzić rekompilację jądra systemu.
Dowiemy się z niego, jak podłączyć maszynę z zainstalowanym Slackware do sieci. Opisane tutaj są też protokół TCP/IP, PPP/dial-up, sieci bezprzewodowe i wiele więcej.
Opisuje, w jaki sposób ustawić i jak używać systemu graficznego X Window w Slackware.
Omawia proces, w którym na komputerze zostaje uruchomiony Slackware Linux. Opisuje także dual-booting, gdy na dysku zainstalowany jest też system Microsoft Windows.
Opisuje potężny interfejs linii poleceń linuksa.
Przedstawia strukturę plików, m.in. właścicieli plików, prawa dostępu oraz linkowanie.
Zawiera opis poleceń używanych do zarządzania plikami i katalogami z poziomu linii poleceń.
Opisuje potężne narzędzia Linuksa do zarządzania procesami, użyteczne przy równoległym uruchamianiu wielu aplikacji.
Opisuje podstawowe zadania administracyjne, takie jak dodawanie i usuwanie użytkowników, prawidłowe zamykanie systemu oraz wiele innych.
Zawiera opis kolekcji programów sieciowych dostarczanych razem ze Slackware.
Opisuje wiele różnorodnych narzędzi pomocnych przy utrzymywaniu bezpieczeństwa twojego systemu, takich jak iptables oraz tcpwrappers.
Opisuje różne sposoby kompresji oraz narzędzia do archiwizowania plików, dostępne na Linuksa.
Opisuje potężny edytor tekstowy vi.
Opisuje potężny edytor tekstowy Emacs.
Opisuje narzędzia zarządzające paczkami w Slackware oraz proces tworzenia własnych paczek i plików tagfiles.
Zawiera opis systemu ZipSlack, który może być uruchomiony z poziomu systemu Windows i nie wymaga uprzedniej instalacji.
Opisuje warunki licencji, na których system Slackware Linux oraz ta książka może być kopiowana i dystrybuowana.
By zapewnić spójny oraz łatwy w czytaniu tekst, pewne konwencje są przestrzegane w tej książce.
Czcionka pochyła użyta jest dla określenia poleceń, ważnego tekstu oraz, gdy po raz pierwszy zostaje użyte techniczne wyrażenie.
Monospace
Czcionka o stałej szerokości
użyta jest dla błędów,
poleceń, zmiennych środowiskowych oraz nazw: portów, hostów, użytkowników, grup i
urządzeń, a także dla określenia zmiennych i fragmentów kodu.
Czcionka pogrubiona jest używana do oznaczenia danych, wpisywanych przez użytkownika.
Klawisze pokazane są za pomocą czcionki pogrubionej dla odróżnienia od zwykłego tekstu. Kombinacje klawiszy, które mają zostać wciśnięte w jednej chwili są pokazane ze znakiem ' +' pomiędzy nimi, jak w przykładzie poniżej:
Ctrl+Alt+Del
Oznacza to, że użytkownik powinien wcisnąć klawisze Ctrl, Alt, oraz Del naraz.
Klawisze, które należy wciskać w ustalonej kolejności jeden po drugim, będą oddzielane przecinkami; na przykład:
Ctrl+X, Ctrl+S
Co oznacza, że użytkownik powinien wcisnąć naraz Ctrl oraz X, po czym znowu równocześnie klawisze Ctrl oraz S.
Przykłady rozpoczynające się od E:\> dotyczą poleceń systemu MS-DOS®. Dopóki nie zostanie powiedziane inaczej, polecenia takie mogą zostać wykonane z okna “Command Prompt” w każdym nowszym systemie z rodziny Microsoft® Windows®.
D:\> rawrite a: bare.i |
Przykłady zaczynające się od # określają, że polecenie może zostać wywołane tylko przez superużytkownika w Slackware. Możesz zalogować się do systemu jako root, by wpisać komendę, albo też zalogować się na swoje zwykłe konto i poleceniem su(1) uzyskać przywileje superużytkownika.
# dd if=bare.i of=/dev/fd0 |
Przykłady zaczynające się znakiem % dotyczą poleceń, które mogą zostać wywołane z poziomu zwykłego użytkownika. Dopóki nie zostanie zaznaczone inaczej, przyjmujemy iż składnia powłoki c jest użyta do określania zmiennych środowiskowych oraz do innych poleceń powłoki.
% top |
Projekt ten jest wynikiem wielomiesięcznej pracy wielu oddanych osób. Niemożliwe byłoby dla mnie ukończenie tego projektu bez ich pomocy. Wiele osób zasługuje na nasze podziękowania za ich bezinteresowne działanie: Keith Keller za jego pracę nad sieciami bezprzewodowymi, Joost Kremers za swoją wielką pracę samodzielnego napisania rozdziału o Emacsie, Simon Williams za rozdział o bezpieczeństwie, Jurgen Phillippaerts za rozdział o podstawowych poleceniach sieciowych, Cibao Cu Ali G Colibri za inspirację oraz celnie wymierzone kopniaki. Niezliczona ilość osób przysyłała sugestie i poprawki. Niepełna ich lista zawiera: Jacob Anhoej, John Yast, Sally Welch, Morgan Landry i Charlie Law. Pragnę też złożyć podziękowania Keithowi Kellerowi za utrzymywanie listy mailingowej dla tego projektu, oraz Carl Inglis za jej początkowe zajęcie się web hostingiem. Na samym końcu składam jakże ważne podziękowania dla Patricka J. Volkerdinga za system Slackware Linux, oraz Davidowi Cantrellowi, Loganowi Johnsonowi i Chrisowi Lumensowi za ich Slackware Linux - podstawy, wydanie pierwsze. Bez ich pracy nasza nawet by nie zaistniała. Jeszcze wiele osób przyczyniło się mniej lub bardziej przy tworzeniu tego projektu. Mam nadzieję, że wybaczą mi moją słabą pamięć.
Alan Hicks, Maj 2005